Skip to main content

Tüm dünya 2020 yılını neredeyse evde kalarak geçirdik. Tabi ki bu süreçte, hepimiz ya telefondan ya bilgisayardan her an yeni gelişmeleri takip etmekte, ya da kendimizi alışveriş ile mutlu etmeye çalışmaktaydık. Bakalım 2020-21 içerisinde hangi tür aramaları yaptık, en çok hangi platformlarda neler ile ilgilendik.

2020 Yılında Neleri Aradık?

Beklentilerimizin dışında bir arama istatiği, evde kalırken en çok hava durumu aratması sosyolojik araştırmalara örnek olmalı diye düşünmeden edemiyoruz.

Kullanıcılar İnternette Ne Tür İçerikler Tüketiyorlar?

Artık okuma alışkanlığı ve araştırma yöntemi, neredeyse %80 oranında video izlemeye ya da “podcast” dinlemeye evrildi. Bu istatistikler de bunu doğrulamakta.

En Çok Kullanılan Sosyal Medya Platformlarının Yüzdeleri

YouTube, Google’dan sonra en büyük arama ağı olmakla beraber sosyal medya sıralamasında da birinci sırada. %89,5’lik bir oranla Instagram onu 2. sırada takip ediyor. Hatırlarsanız We Are Social 2021 Global Raporu’nda dünyada Instagram kullanım oranı en yüksek olan ülke de yine bizdik. Instagram ‘celebrity’lerinin payı elbette göz ardı edilemez. Ancak ben 2022 raporunda özellikle Ocak ayındaki patlayışıyla Clubhouse uygulamasının da bu listede Facebook, Twitter dolaylarında yer alabileceğini düşünüyorum. Clubhouse üzerine fikirlerinizi bize yazabilirsiniz. (Kaynak )

Facebook’a Genel Bakış

Türkiye’deki Facebook kullanıcısı yetişkin nüfusun %57’sine yakın. Facebook platformu kullanılarak 38 milyon erişim mümkün. Bu sebepten, Facebook Reklamlarınızı bizim gibi uzmanlarla birlikte yapmalısınız.

Instagram’a Genel Bakış

Instagram, tabi ki Youtube’dan sonra ülke olarak favori sosyal medyamız.Facebook kullanmayanların da instagramları bulunmakta. Türkiye’deki Instagram kullanıcısı yetişkin nüfusun %69’una yakın. Instagram platformu kullanılarak 46 milyon erişim mümkün.

Linkedin’e Genel Bakış

Özellikle üretici firmalarımıza dijital pazarlamalarını yoğunlaştırmaları gerektikleri konusunda önerdiğimiz Linkedin platformu; Türkiye’deki LinkedIn kullanıcısı yetişkin nüfusun %16’sını oluşturuyor. Daha çok aktif çalışan kesim LinkedIn’in kitlesini oluşturuyor. LinkedIn platformu kullanılarak yaklaşık 10 milyon erişim mümkün. 10 milyon beyaz yaka içerisinde, sizin de potansiyel müşterileriniz bulunmakta.

admin

Author admin

More posts by admin